A grill nyárs azért nagyszerű, mert sokszínűséget visz a grillezésbe.

Egy egyszerű grillezett csirkemellhez, grillezett tarjához vagy éppen grillezett gombához képest, a nyársadon kombinálhatod a húsokat és zöldségeket. Egyetlen saslik egy egész ízvilág orgiát képes a szádba varázsolni.

Mire fűzd a nyársra valót?

Ha a boltba vágysz, léteznek:

  • fém nyársak fa nyéllel
  • teljesen fém saslik nyársak
  • fentiekhez különböző kivitelű tartók, amire egymás mellé teheted a nyársakat

Ezeket beszerezhetek bármelyik üzletben, ahol kiegészítőket árulnak grillezéshez. Kétségtelen előnyük, hogy tisztítást követően újra tudod őket használni. Újrahasznosíthatóak.

Ha nem akarsz vesződni a tisztítással, vehetsz saslik pálcákat csomagban, amiről a grillezést követően leszeded az elkészült grill ételt, a pálcákat pedig kidobhatod.

Egy igazán természetbarát megoldás, ha rozmaring nyársat használsz, ami nem más, mint a szépen megbokrosodott rozmaringod vastagabb ágaiból készül. Levágod, leszeded róla a rozmaring leveleket és a sokszor kis girbe-gurba ágacskák tökéletesen alkalmasak saslik készítésre

Grill nyárs receptek

Jöjjenek a változatos, kipróbált saslik receptek, amiket neked is jó szívvel ajánlunk.

Cukkinis csirke saslik

Ízletes csirkenyársat készíthetsz a grillen cukkini, hagyma, csirkemell és a hús szárazságát ellensúlyozandó szalonna kombinációjaként. Fűszerként elegendő hozzá a só és bors.

Ha elészültek a grill nyársak, köretként adj hozzá friss vegyes vágott salátát, és egy joghurtos vagy édes-savanyú öntetet.

grill nyárs: cukkinis csirke saslik faszenes grillen

Vegán grill zöldség nyárs

Hús nélkül is igazán finom grill nyárs készíthető. Használj hozzá feldarabolt paprikát, lilahagymát, cukkinit és padlizsánt.

grill nyárs zöldségekkel

Édes-savanyú csirkenyárs ananásszal

Ennek a csirke saslik változatnak ananászlé adja az édes, BBQ szósz a savanykás jelleget. Tovább erősíti a karakterességét a fokhagyma és a gyömbér.

Igazi különlegessége, hogy a csirke darabkák közé ananász szeletek kerülnek a nyársra, és jól lehet tovább variálni a hozzávalókat. Ahányszor elkészíted, mindig lehet kicsit más a végeredmény, míg célba nem talál a családnál az ízvilága.

Gyömbéres csirkecomb nyárs

Ez a recept csirkecombot használ, a pácolásához pedig szójaszószt, ketchupot, olívaolajat és őrölt gyömbért.

Köretként vad és vörös rizs kerül mellé, de ne ijedj ettől, mert a klasszikus párolt rizzsel is nagyon finom.

Ananászos, bacon-ös csirkenyárs

Itt egy újabb ananászos grill nyárs recept, szalonnával, zöldségekkel.

Barackos kolbászos grill nyárs

Ebben a receptben a különlegességet a barack és a kolbász ízének párosítása adja. Eezeken kívül csak lilahagyma kell hozzá.

Igazi különlegesség. Kínáld zöldség körettel.

Sörben pácolt saslik

Sörös páccal készül ez a sertés tarja alapú saslik, hagyma, savanykás alma és sör alapanyagokból, balkán fűszerkeverékkel.

Köretként jól áll hozzá a grillezett édesburgonya szelet és rusztikus bagett vagy ciabatta.

Olajbogyós lazac nyárs

A grill nyársra nem csak zöldsgéek és húsok kerülhetnek, hanem hal is.

Ebben a lazacos változatban a lazacra só, bors, citrusfélék és olívaolaj kerülnek. A lazac darabkák közé félbevágott olíva bogyókat fűzzetek.

Köretként akár elég hozzá a rukkola, de a recept majonézes joghurtos öntetet is ajánl.

Fűszeres garnélarák grill nyárs

A végére pedig jöjjön egy garnélás változat, ha az extrémitások felé mozdulnál.

Fontos, hogy a pácolási és a grillezési idő itt rövidebb, mint a húsoknál. Fokhagyna, chili és fűszerpaprika megy bele és egy kis méz.

Tippek a grill nyárs készítéséhez

  1. A húst és a zöldségeket érdemes fűszeres pácban pihentetni legalábbkét órára, de inkább egy éjszakára, hogy jól átvegyék az ízeket.
  2. A zöldségeket úgy kell felszeletelni, hogy minél nagyobb felületük érintkezzen a grillel, a kockázás itt nem a legjobb megoldás.
  3. A zöldségnyárs készítésénél fontos, hogy azonos elkészülési idejű zöldségeket húzzatok a nyársra, vagy főzzétek elő a hosszabb sütést igénylőket.
  4. A faszénnek nem szabad lángolnia, csak izzania. A túl magas hőmérséklet miatt a hús és a zöldség kiszáradhat.
  5. A nyársat többször kell forgatni grillezés közben.

A szerzőről

Sipos Ottó

a Családapa weboldal alapítója. Budapesten éli a családapák mindennapi életét. Kövesd a Facebookon, az Instagramon, és a Twitteren.